Finanse,  Samochody,  Ubezpieczenia

Co zrobić po zakupie samochodu?

Co zrobić po zakupie samochodu? Temat wydaje mi się bardzo na czasie, ponieważ w tym roku styczeń przyniósł wiele zmian prawnych. Do tej pory większość osób nie wie z czym to się je i co zrobić po zakupie wymarzonego autka.

1. Urząd Skarbowy i podatek PCC-3

Czyli to co najważniejsze i to co nie może poczekać na lepsze czasy. Oczywiście wszystko zależy od dokumentu na podstawie którego stajemy się właścicielami samochodu. Jakie są możliwości? Faktura lub umowa kupna – sprzedaży pojazdu.

O ile samochód kupiliśmy od firmy na fakturę to US nas nie interesuje. To na sprzedawcy ciąży ciężar odprowadzenia wszelkich podatków.

Inaczej wygląda sytuacja, gdy sprzedającym jest osoba fizyczna. Wówczas mamy 14 dni na zgłoszenie zakupu w Urzędzie Skarbowym. Podatek, który wówczas musimy zapłacić to 2% ceny samochodu.

Równie istotne co samo zapłacenie podatku, jest to od jakiej kwoty go zapłacimy. To że samochód kupiliśmy w super okazyjnej cenie wcale nie oznacza, że od niej zapłacimy podatek. Urzędy Skarbowe weryfikują wartość transakcji i jeżeli nie udokumentujemy, że pojazd był uszkodzony lub zniszczony to US wskaże nam wartość od której należy uiścić podatek.

A co jeżeli zapomnimy o PCC-3 i nie opłacimy go w ciągu 14 dni?

Na szczęście nadal istnieje rozwiązanie w postaci “akt czynnego żalu”. To po prostu pismo, w którym tłumaczymy się przed urzędem z trudnych okoliczności, które wpłynęły na to, że zapomnieliśmy dokonać wymaganej płatności.

Dodatkowo jeśli pojazd został zakupiony za kwotę poniżej tysiąca złotych podatku płacić nie musimy. Jeśli jednak sprzedamy pojazd przed upływem 6 miesięcy to powinniśmy zapłacić podatek dochodowy od różnicy w kwotach sprzedaży i zakupu.

2. Elementy umowy

Wzór umowy kupna – sprzedaży pojazdu można pobrać z wielu stron internetowych, więc nie będę tego powielać. To co najważniejsze w umowie to jej kompletność. Co zatem powinno znaleźć się w takiej umowie?
Przede wszystkim kto, od kogo i co kupuje.
Kto? – Może być kilku właścicieli samochodu. Warto jednak pamiętać o tym, że w ubezpieczeniu OC powinna znaleźć się informacjach o wszystkich właścicielach pojazdu. Warto wziąć to pod uwagę zanim dopiszemy kogoś jako współwłaściciela. Posiadanie współwłaściciela może utrudnić późniejszą sprzedaż samochodu, np. jeśli współwłaściciel mieszka na drugim końcu Polski. Będzie musiał wówczas zjawić się podczas sprzedaży pojazdu, aby podpisać umowę zbycia.
Od kogo? – Bardzo istotną kwestią, o której już wyżej wspomniałam, jest to, że aby sprzedać pojazd, w umowie muszą być zawarte dane oraz podpisy wszystkich współwłaścicieli samochodu. Jest to jeden z najważniejszych elementów, bo co jeśli współwłaściciel nie wyraża zgody na sprzedaż samochodu i za kilka miesięcy zgłosi się do nas po swoją własność? Dobrze jest sprawdzić zgodność tych danych z dowodem osobistym danej osoby.
Jak sprawdzić ilu jest współwłaścicieli? Jeśli samochód jest zarejestrowany na sprzedającego to współwłaściciele będą dopisani w środku dokumentu. Jeśli jednak aktualny właściciel nie jest wpisany do dowodu rejestracyjnego to warto sprawdzić ciągłość umów. Jeśli jakiejkolwiek umowy będzie brakować (lub danych i podpisów współwłaścicieli) to takie auto możemy sobie postawić w ogrodzie jako pomnik, bo takiego auta na siebie nie przerejestrujemy.
Jakie dane osobowe należy umieścić w umowie? Najważniejsze to imię, nazwisko i PESEL Bez tych danych również nie dokonamy rejestracji samochodu. Warto umieścić również dane adresowe (nr dowodu osobistego, choć zawarty w wielu wzorach umów nie powinien być wymagany). Dane adresowe częściej są wymagane przez towarzystwa ubezpieczeniowe niż przez urzędy. Chociażby PZU nie chce przyjąć umowy kupna – sprzedaży samochodu bez adresu kupującego, ponieważ najzwyczajniej w świecie nie będą wiedzieli komu wysłać np. rekalkulację składki.
Co? – Dane kupowanego pojazdu, marka, model, nr VIN, przebieg, cenę.
Cena na umowach często jest zaniżana, żeby płacić mniejszy podatek od zakupu. Nie jest to jednak zabieg zbyt opłacalny, bo po pierwsze, jeśli US uzna, że cena mocno odbiega od rynkowej to i tak narzucą wartość, od której będziemy musieli uiścić podatek Po drugie, jeśli np. po miesiącu okaże się, że auto było składane z trzech innych za kadencji właściciela, który nam je sprzedał, a zataił tę informację przed nami, to chcąc odzyskać zainwestowane pieniądze możemy odzyskać tylko tyle, ile mamy zapisane w umowie. Wówczas nie dość, że zostaniemy bez samochodu, to jeszcze stracimy część oszczędności.

3. Zgłoszenia nabycia czy konieczność rejestracji

Jedna z największych zagwozdek każdego “Kowalskiego”. Media huczą o tym, że samochód w ciągu 30 dni należy przerejestrować. Nikt nie wnika w szczegóły, a warto jednak zgłębić ten temat, ponieważ owszem jest obowiązek rejestracji, ale dotyczy on samochodów niezarejestrowanych w Polsce. Jeżeli samochód ma już polskie numery rejestracyjne wystarczy zgłosić jego zakup. Obecnie można tego dokonać nie wychodząc z domu. Wystarczy skorzystać z profilu zaufanego. Co więcej, w obecnym stanie pandemii ustawa koronawirusowa z kwietnia 2020 wprowadza dodatkowe złagodzenia tych obowiązków. Finalnie na zgłoszenie zakupu mamy aktualnie aż 180 dni czyli pół roku, a jak jednak samochód zarejestrujemy to pozwolenie czasowe, które początkowo dostajemy, mimo, iż termin jego ważności zapisany na tym dokumencie to miesiąc, to czas ten zostaje wydłużony do 14 dni po ogłoszeniu stanu końca pandemii. Może to trwać jeszcze miesiąc, pół roku albo dwa lata. Wydłużenie to działa jednak jedynie na terytorium RP. Wyjeżdżając poza granice kraju trzeba mieć ważny dokument.

4. Ubezpieczenie

Ubezpieczenie jest równie ważne, jeśli nie ważniejsze od urzędu skarbowego. Brak ubezpieczenia może skutkować ogromnymi konsekwencjami finansowymi. Pierwsza to kary za brak OC nakładane przez UFG czyli Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, które z roku na rok są coraz większe. Obecnie za brak ubezpieczenia przez ponad 14 dni posiadacz samochodu osobowego musi zapłacić już ponad 5 tysięcy złotych. Chociaż to i tak nic przy tym, ile możemy zapłacić jeśli z naszej winy spowodujemy wypadek jadąc nieubezpieczonym samochodem. Koszty naprawy cudzego auta mogą przerosnąć tą kwotę kilkukrotnie, a jeśli ucierpi na tym dodatkowo zdrowie lub życie innego człowieka, to będziemy musieli z własnej kieszeni pokryć koszty leczenia lub wielomilionowe odszkodowanie. Ubezpieczenia są po to, żeby nas zabezpieczyć i żeby z nich korzystać w trudnych sytuacjach.

Więcej o ubezpieczeniach napiszę w osobnym wpisie.

5. Przegląd techniczny

Każdy samochód, aby poruszać się po drogach musi spełniać rygorystyczne wymogi techniczne. Kupując nowy samochód przez 3 lata nie musimy się o to martwić. Taki jest okres ważności pierwszego przeglądu technicznego, później 2 lata, a dalej już co rok. Inaczej wygląda sytuacja dla samochodów z instalacją gazową – przeglądy wykonujemy od początku co rok. Jeżeli kupujemy samochód, który nie ma ważnego przeglądu powinno nam dać to do myślenia. Zwłaszcza, jeśli widać, że sytuacja ta ma miejsce od dłuższego okresu czasu. Warto wówczas zabrać samochód przed zakupem do stacji kontroli pojazdów. Lepiej zainwestować 100zł w przegląd przed zakupem niż później tysiące w doprowadzenie samochodu do stanu jakiejkolwiek używalności.

Mam nadzieję, że nakreśliłam najważniejsze elementy, o których należy pamiętać podczas kupna samochodu. Jeśli macie jakieś pytanie to pozostaję do dyspozycji. Jeśli tylko moja wiedza na to pozwoli.

Dołącz do mojego newslettera
jeśli chcesz znać nowinki ze świata
ubezpieczeń i finansowań.

Nie spamujemy. Przeczytaj politykę prywatności żeby uzyskać więcej informacji..

Dołącz do mojego newslettera
jeśli chcesz znać nowinki ze świata
ubezpieczeń i finansowań.

Nie spamujemy. Przeczytaj politykę prywatności żeby uzyskać więcej informacji..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *