Ubezpieczenia

Ubezpieczenie samochodu

Ubezpieczenie samochodu. Czyli o tym jak się dobrze ubezpieczyć, a nie tylko posiadać AC.

Od wielu lat utarło się, że AC czyli ubezpieczenie autocasco chroni przed kradzieżą. Ale czy tylko przed kradzieżą? I co znaczy, że przed nią chroni? Przecież jakieś ubezpieczenie nie jest w stanie ustrzec nas przed kradzieżą naszego samochodu.

Przed kradzieżą może i nie, ale przed skutkami finansowymi już tak. Dlatego bardzo ważny jest zakres ubezpieczenia autocasco. I uwierzcie mi, że polisy nie są sobie równe, o czym wielu swoich klientów już przekonałam.

Najważniejsza rzecz to suma ubezpieczenia. Od niej zależy ile możemy dostać maksymalnie jeśli nasze auto zostanie skradzione. I nie tylko skradzione. Również jeśli zostanie uszkodzone przez nas lub przez czynniki niezależne od nas, ale sprawca będzie nie do namierzenia.

Suma ubezpieczenia może być wyliczona na 4 sposoby:

  • wg wartości fakturowej (przy zakupie samochodu)
  • wg katalogu Eurotax
  • wg katalogu Infoekspert
  • wg kalkulacji rzeczoznawcy (rzadko).

Suma ubezpieczenia może być stała, zmienna, redukcyjna lub nieredukcyjna. Co to oznacza?

Stała suma ubezpieczenia gwarantuje to, że przez cały okres trwania ubezpieczenia samochód “jest wart tyle samo”. Mówiąc prościej – nawet jeżeli samochód ukradną lub będzie szkoda całkowita ostatniego dnia trwania polisy to i tak dostaniemy kwotę na jaką samochód ubezpieczyliśmy.

Zmienna suma ubezpieczenia oznacza, że nie wiemy ile dostaniemy. Może to być maksymalnie kwota, na którą samochód ubezpieczyliśmy. Ale wcale być nie musi. Rzeczoznawca wyceni ile nasz samochód był wart w dniu zdarzenia.

Redukcyjna suma ubezpieczenia sprawia, że suma ubezpieczenia maleje wraz z każdym wypłaconym odszkodowaniem. Więc jeśli najpierw naprawimy jakąś szkodę częściową, a później auto ukradną to może się okazać, że dostaniemy jakieś grosze, które pozwolą na zakup co najwyżej używanego roweru 😉

Nieredukcyjna suma ubezpieczenia lub brak redukcji chroni nas przed tym, że wartość samochodu będzie maleć z każdym wypłaconym odszkodowaniem.

Ok. Wiemy już, że najlepszym rozwiązaniem jest stała i nieredukcyjna suma ubezpieczenia. Czy to wszystko na co należy zwrócić uwagę, aby się dobrze zabezpieczyć? Oczywiście, że nie. Ale o kolejnych elementach ubezpieczenia AC napiszę w kolejnych postach 🙂

Dajcie znać czy o tym wiedzieliście.

Dobre ubezpieczenie AC daje spokojną głowę. Zwłaszcza dla świadomego i doświadczonego przykrymi zdarzeniami kierowcy.

Dołącz do mojego newslettera
jeśli chcesz znać nowinki ze świata
ubezpieczeń i finansowań.

Nie spamujemy. Przeczytaj politykę prywatności żeby uzyskać więcej informacji..

Dołącz do mojego newslettera
jeśli chcesz znać nowinki ze świata
ubezpieczeń i finansowań.

Nie spamujemy. Przeczytaj politykę prywatności żeby uzyskać więcej informacji..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *