Samochody,  Ubezpieczenia

Kara za brak ubezpieczenia

Każdy posiadacz samochodu powinien posiadać ubezpieczenie OC. Niby wszyscy o tym wiedzą, a jednak zdarzają się sytuacje, kiedy tego ubezpieczenia nie ma. Powody są różne i z różnymi się spotykałam. Najczęściej to zwykłe gapiostwo, ale zdarzali się klienci, którzy uważali, że skoro samochodem nie jeżdżą to nie muszą go ubezpieczać. Jakież było ich zdziwienie (i oburzenie), że jednak OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym dla każdego zarejestrowanego pojazdu.


Równie częstym przypadkiem jest zakup samochodu bez ubezpieczenia. Teoretycznie sprzedający ma obowiązek przekazać ubezpieczenie OC nabywcy. Zdarzają się jednak przypadki takie jak:


  • akurat w dniu sprzedaży skończyło się ubezpieczenie (zwykłe lub komisowe)
  • bezwiedne podpisanie przez nabywcę wypowiedzenia OC po zakupie pojazdu (handlarze potrafią podkładać tego typu dokumenty, żeby dostać jeszcze zwrot składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia – przecież klient powiedział, że ubezpieczy sobie sam).

Nie zawsze kupujący ma wiedzę jak to powinno wyglądać. Utarło się, że samochód musi być ubezpieczony od dnia rejestracji. Zgadza się, ale tylko w przypadku nowego samochodu. Jeżeli kupujemy samochód używany to obowiązek jego ubezpieczenia spoczywa na aktualnym właścicielu od momentu nabycia pojazdu, a nie dopiero po przerejestrowaniu na siebie.


Kary za brak takiego ubezpieczenia są z roku na rok coraz bardziej dotkliwe. Jeżeli kierowca samochodu osobowego będzie miał przerwę w ubezpieczeniu OC powyżej 14 dni to zapłaci ponad 6 tys. zł. Składka ubezpieczenia OC zazwyczaj jest dużo niższa…


Szczegółowe informacje o wysokości kar przedstawiam poniżej.

Jeżeli już jesteś właścicielem samochodu to w bardzo prosty sposób możesz zabezpieczyć się przed tym, że zapomnisz przedłużyć ubezpieczenie. Każdy klient, który wykupi u mnie polisę dostanie ode mnie przypomnienie, kiedy ta polisa będzie się kończyć. Oczywiście jeśli będzie chciał.

Dołącz do mojego newslettera
jeśli chcesz znać nowinki ze świata
ubezpieczeń i finansowań.

Nie spamujemy. Przeczytaj politykę prywatności żeby uzyskać więcej informacji..

Dołącz do mojego newslettera
jeśli chcesz znać nowinki ze świata
ubezpieczeń i finansowań.

Nie spamujemy. Przeczytaj politykę prywatności żeby uzyskać więcej informacji..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *